top of page
stodoła domek mobilny

Dom mobilny - gdzie postawić?

Zaktualizowano: 1 gru 2023


Znalezienie idealnej parceli pod swój dom mobilny jest kluczowym krokiem, by cieszyć się pełną wygodą i komfortem, ale pojawia się pytanie gdzie mogę postawić dom mobilny? Istnieje kilka istotnych czynników, które warto wziąć pod uwagę:


Dom mobilny - gdzie postawić?

Budowa nawet zwykłego domku letniskowego na swojej działce to proces, który wiąże się z szeregiem formalności. Należy przemyśleć i uzyskać wiele zezwoleń, w tym projekt budowlany oraz pozwolenie na budowę. Te procedury niestety zabierają czas, a czasem nawet kilka miesięcy. Na szczęście, opcją, która pozwala ominąć niektóre z tych trudności, jest wybór domu mobilnego, zwolnionego z obowiązku posiadania pozwolenia na budowę. Według artykułu 29 Prawa budowlanego, taki domek wymaga jedynie zgłoszenia, a nie pozwolenia na budowę. Jednakże istnieją pewne kryteria, które trzeba spełnić. Domek mobilny musi być budynkiem wolnostojącym i jednokondygnacyjnym. Powierzchnia zabudowy nie może przekraczać 70 m², a na każde 500 m² działki przypadać może tylko jeden taki budynek.

Ogólnie mówiąc, domek mobilny, by uniknąć procedur związanych z uzyskaniem pozwolenia na budowę:

  • musi być budynkiem wolnostojącym i jednokondygnacyjnym,

  • powierzchnia zabudowy nie może przekroczyć 70 m²,

  • na każde 500 m² działki przypadać może tylko jeden taki budynek.

W przypadku spełnienia tych kryteriów, można złożyć wniosek do organu administracji architektoniczno-budowlanej, takiego jak Starostwo Powiatowe. Wniosek ten powinien zawierać formularz zgłoszenia, oświadczenie o prawach do dysponowania nieruchomością na cele budowlane oraz trzy egzemplarze projektu architektoniczno-budowlanego wraz z zagospodarowaniem terenu. Po złożeniu wniosku, jeśli nie otrzymamy odpowiedzi odmownej w ciągu 30 dni, możemy przystąpić do realizacji projektu budowlanego.


1. Powierzchnia Działki:

  • Dom mobilny musi stać jak każdy inny dom na działce, która na to pozwala. Działka powinna być wystarczająca, aby pomieścić dom mobilny, jednocześnie pozostawiając miejsce na ogród, parking i inne potrzebne udogodnienia. Optymalne rozwiązanie to działka o powierzchni co najmniej 500 m2, a powierzchnia zabudowy nie powinna przekraczać 70 m2.

2. Kształt Działki:

  • Działka o regularnym kształcie, takim jak kwadrat lub prostokąt, ułatwia planowanie i dostęp do domu mobilnego. Staraj się unikać działek o nieregularnych kształtach, wąskich dojazdach, dużych zmianach terenu lub przeszkodach.

3. Topografia Terenu:

  • Działka powinna być płaska lub lekko nachylona, by umożliwić stabilne i bezpieczne ustawienie domu mobilnego. Zdecydowanie trzeba unikać stromych nachyleń, które mogą komplikować transport i montaż, a także wpływać na kwestie odprowadzania wody lub śniegu.

4. Dostęp do Mediów:

  • Ważne jest, aby działka miała dostęp do niezbędnych mediów, takich jak prąd, woda i kanalizacja. W przypadku braku tej możliwości, należy rozważyć alternatywne rozwiązania, takie jak agregat prądotwórczy, studnia głębinowa, szambo lub przydomowa oczyszczalnia ścieków. Pamiętaj, że to wiąże się z dodatkowymi kosztami i procedurami.

5. Infrastruktura i Usługi:

  • Działka powinna być łatwo dostępna z publicznych dróg, najlepiej utwardzonych. Warto także zwracać uwagę na bliskość sklepów, szkół, przychodni, aptek i innych usług. W przypadku bardziej odległych lokalizacji, warto upewnić się, że masz dostęp do własnego środka transportu i komunikacji.

6. Atrakcyjność Lokalizacji:

  • Wybieraj miejsca, które zachwycają krajobrazem, kulturą i dostępnością atrakcji turystycznych. To może być nad morzem, nad jeziorem, w górach, w lesie lub na malowniczej łące. Również znajomość okolicznych zabytków, parków narodowych, rezerwatów przyrody i innych interesujących miejsc to duży atut.

Zrozumienie tych czynników i uwzględnienie ich w procesie wyboru działki pomoże Ci znaleźć idealne miejsce na Twój dom mobilny. W razie potrzeby, jesteśmy tu, aby służyć radą i wsparciem w odnalezieniu odpowiedniego miejsca dla Twojego domu mobilnego.

Comentários


bottom of page