top of page
stodoła domek mobilny

Jak przygotować działkę pod dom mobilny?

Zaktualizowano: 1 gru 2023


Przygotowanie Terenu pod Dom Mobilny: Poradnik Krok po Kroku


Jak przygotować działkę pod dom mobilny?
Minikoparka wjedzie dosłownie wszędzie

Marzysz o własnym domku letniskowym na nowo nabytej działce i nie wiesz jak przygotować podłoże pod dom mobilny? Domek mobilny to obiekt zyskujący coraz większą popularność w Polsce. Zachwycają nie tylko swoją przystępną ceną, ale także możliwością łatwego umieszczenia na działce. Niemniej jednak, warto pamiętać, że przygotowanie terenu pod domek mobilny to kluczowy krok. Na co zwrócić uwagę, aby cieszyć się wygodą i funkcjonalnością na swojej działce z domkiem mobilnym?


Przygotowując teren pod domek mobilny na działce, istnieje kilka kluczowych czynników do rozważenia. Choć budowla ta wydaje się być lekka, to w rzeczywistości może ważyć od 5 do nawet 13 ton. Dlatego pierwszym krokiem jest przygotowanie drogi dojazdowej, którą będzie poruszać się traktor ciągnący domek, kierujący go w docelowe miejsce. Inaczej istnieje ryzyko, że koła obiektu zaczną się zacinać w miękkim gruncie.

Jednakże, niekoniecznie trzeba inwestować w trwałe rozwiązania, takie jak kostka brukowa czy płyty betonowe, aby utwardzić tę drogę. Wystarczy rozsypać żwir, gruz lub tłuczeń, pod warunkiem, że wcześniej zostanie wykonany drenaż. Taka nawierzchnia nie tylko zapobiegnie zapadaniu się pojazdu, ale również skutecznie odprowadzi deszczową wodę. Co więcej, w przyszłości może posłużyć jako solidna podbudowa pod ewentualne trwalsze utwardzenie gruntu, takie jak kostka brukowa.


Warto również wziąć pod uwagę, że jeśli istnieją obawy dotyczące zbyt miękkiego gruntu, to najlepiej zaplanować posadowienie domku mobilnego w ciepły i słoneczny dzień. Nasza firma jest elastyczna i dostosuje termin dostarczenia domu mobilnego do Ciebie. W konkretnych przypadkach jesteśmy skłonni pomóc przy przygotowaniu podłoża, jeśli działka jest dostatecznie blisko. Posiadamy profesjonalny sprzęt budowlany.


Jak przygotować wjazd?


Nawierzchnia drogi dojazdowej to jedno z wielu zagadnień, o których warto pomyśleć, aby właściwie przygotować teren pod postawienie domku mobilnego. Warto również zwrócić uwagę na wjazd na działkę. W najlepszym przypadku powinien być on przynajmniej o metr szerszy niż sam obiekt, co znacząco wpłynie na zapewnienie odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa.


Ponadto, ważne jest, aby w obszarze wjazdu i na drodze dojazdowej nie znajdowały się żadne przeszkody, takie jak gałęzie czy inne przedmioty, które potencjalnie mogłyby uszkodzić dom mobilny. Dlatego warto rozważyć porządkowanie terenu przed rozpoczęciem procesu postawienia obiektu. Dzięki temu wszystko przebiegnie gładko i bez komplikacji.


Jaki fundament wybrać?


Po zadbanym wjeździe, uporządkowanej działce i zorganizowanej przestrzeni, nadszedł czas, aby skupić się na solidnym podłożu pod domek mobilny. Warto, aby to podłoże nie tylko miało wystarczającą wytrzymałość, ale także zapewniało stabilność obiektowi. Istnieje kilka metod, które można zastosować w tym celu:


Bloczki betonowe: To prosty i ekonomiczny sposób na zapewnienie stabilnego podłoża dla domku mobilnego. Bloczki te wykonane są z betonu i sprawdzają się doskonale, zwłaszcza przy lekkich konstrukcjach. Charakteryzują się wyjątkową wytrzymałością, odpornością na ekstremalne warunki atmosferyczne, takie jak zamarzające wody gruntowe oraz nacisk obiektu.


Jak przygotować działkę pod dom mobilny?
Bloczki fundamentowe

Płyta fundamentowa: Ta opcja oferuje większą wytrzymałość i stabilność niż bloczki betonowe. Dodatkowo cechuje się ona znacznie większą wytrzymałością, jest trwała i odporna na niekorzystne czynniki zewnętrzne. Równomiernie przekazuje obciążenia, co ułatwia proces wypoziomowania budynku. Ponadto, pełni funkcję dodatkowej izolacji termicznej. Płyta fundamentowa jest idealnym wyborem, jeśli nie planujesz przemieszczać domku mobilnego z miejsca na miejsce.


Jak przygotować działkę pod dom mobilny?
Zalewnie płyty fundamentowej betonem

Fundament punktowy z rur szalunkowych: Ta opcja jest zalecana w dwóch przypadkach: gdy nośność podłoża jest trudna do określenia lub teren jest nierówny. Wykonanie fundamentu punktowego przy użyciu rur szalunkowych jest zadaniem wymagającym, dlatego warto zlecić je specjalistom, chyba, że macie niwelator i spytacie nas o projekt, aby można było rozplanować gdzie dokładnie mają stać punkty.


Jak przygotować działkę pod dom mobilny?
Fundament punktowy

Przygotowanie terenu pod dom mobilny jest kluczowym krokiem, który nie powinien być pominięty. Staranne przygotowanie obszaru gwarantuje, że obiekt zostanie bezproblemowo umieszczony w wybranym miejscu i będzie zapewniać bezpieczne użytkowanie. W sytuacji, gdy potrzebujesz wskazówek dotyczących przygotowania podłoża, zalecamy skonsultowanie się z producentem domku. Doświadczony wykonawca z pewnością udzieli cennych wskazówek w celu zapewnienia sprawnego procesu instalacji obiektu.

Comments


bottom of page