top of page
stodoła domek mobilny

Wybór ramy, na której powstanie dom mobilny

Zaktualizowano: 7 lut

Jeden z najważniejszych wyborów dotyczy wyboru ramy, zapoznaj się z informacjami, które pomogą Ci podjąć świadomą decyzję i uniknąć nieprzyjemności.


Każdy dom mobilny (a przynajmniej większa ilość) jest wyposażony w stalową ramę, która pełni niesamowicie ważną rolę. Bez niej przeniesienie gabarytu o powierzchni 30,40 m2 byłoby problematyczne i raczej niemożliwe.


Jeśli już mamy wyjaśnione po co dom mobilny posiada ramę stalową możemy przejść do następnego etapu- wyboru ramy. W naszej firmie wykonujemy domy na dwóch rodzajach ram.


Rodzaje ramy pod dom mobilny


1.Ramy robione na naszej hali produkcyjnej, dzięki czemu nasze ceny są bezkonkurencyjne (w cenie netto podanej na naszej stronie, szybka metoda):2.Ramy, których wykonanie zlecamy firmie zewnętrznej, wyposażone w certyfikat TUV (+ 10 000 zł netto, wolna metoda):


Opcja 1 - Rama pod dom mobilny spawana przez wykwalifikowanego spawacza

Rama z opcji 1 jest spawana przez wykwalifikowanego spawacza. Profile, których używamy do wykonania takiej ramy są grubościenne a przekrój wynosi 10cm x 10cm. Profile poprzeczne mają z kolei przekrój 80x80 i są licowane z górą. Na tym etapie musisz określić jaki rodzaj fundamentu będziesz wykonywał, przykładowo jeśli będzie to fundament punktowy (szklanki) to w takim wypadku chcąc zrobić podparcie środkiem należy wystawić bloczek 2cm ponad bloczki obrzeżne.


Koła:


W celu wyjechania z hali montujemy 2 (domki ok. 10m długości) lub 3 osie (domki ok. 11/12m długości), na których domek wyjeżdża na zewnątrz. Po przywiezieniu na Twoją działkę istnieje możliwość ciągnięcia domu przy użyciu dyszla, który będzie udostępniony na czas rozładunku, jednak zanim to nastąpi- wybierając opcję 1 dom musi zostać posadzony na ziemię przy użyciu dźwigu min. 10 ton.


Ciągnięcie za traktorem lub innym pojazdem:


Chcąc ciągnąć dom za traktorem, bądź innym pojazdem zaopatrzonym w zwykły samochodowy hak trzeba pamiętać o mocno ograniczonym skręcie, ze względu właśnie na fakt, iż osie są bardzo mocno od siebie oddalone.


Zabezpieczenie antykorozyjne ramy:


Podstawowo rama jest zabezpieczana 2 razy preparatem antykorozyjnym. Tak przygotowana konstrukcja powinna przetrwać kilkanaście/kilkadziesiąt lat, jeśli przykładowo fundament punktowy jest zaizolowany chociażby papą podkładową. Rama spoczywając na bloczkach jest niepodatna na działanie pogody ze względu na brak możliwości oddziaływania warunków atmosferycznych na jej elementy.


Opcja 2 - Rama pod dom mobilny wykonywana w profesjonalnej firmie

Rama z opcji 2 jest wykonywana w profesjonalnej firmie, która razem z ramą wydaje certyfikat TUV. Po wykonaniu jest składana


Koła:


Koła są wmontowane w ramę. Przy domkach o podstawie ok. 10m długości w standardzie są 2 osie, które po każdej ze stron są "wsunięte" do środka. Przy domkach ok. 11/12m długości są 3 osie.


Ciągnięcie za traktorem lub innym pojazdem:


Chcąc ciągnąć dom za traktorem, bądź innym pojazdem zaopatrzonym w zwykły samochodowy hak trzeba pamiętać o zachodzącym tyle podczas skręcania. Dom na ramie opcja 2 jest przystosowany do skręcania w najrozmaitsze miejsca, dzięki kołom, których osie są od siebie oddalone na małą odległość.


Zabezpieczenie antykorozyjne ramy:


Podstawowo rama jest zabezpieczana 2 razy preparatem antykorozyjnym. Tak przygotowana konstrukcja powinna przetrwać kilkanaście/kilkadziesiąt lat. W tej opcji możesz zlecić cynkowanie ramy, jednak wiąże się to z dodatkowymi kosztami.

Comments


bottom of page