top of page
stodoła domek mobilny

Transport i rozładunek Domu Mobilnego

Zdjęcie autora: Kryspin LeloKryspin Lelo

Oprócz samej budowy domu mobilnego zajmujemy się również całą logistyką i rozładunkiem.


 

Standardowo cała procedura logistyczna odbywa się następująco:


  1. Budujemy dom u nas na placu lub w hali.

  2. W trakcie budowy kontaktujemy się z firmą transportową i dobieramy odpowiedni ciągnik z konkretną naczepą:


    Aby koszty transportu mieściły się w rozsądnych cenach nasze domy mogą mieć maksymalnie 405cm wysokości. Występują dwa rodzaje naczep, na których głównie są transportowane nasze domy:


    1. Naczepa SEMI Niskopodwoziowa

    Źródło: Noteboom.com

    Na tego rodzaju naczepach jeżdżą nasze domy, których wysokość całkowita nie przekracza 365cm. Naczepa tego rodzaju w zależności od producenta posiada osie skrętne, dzięki którym manewrowanie staje się proste w odróżnieniu do standardowych naczep. Taka naczepa nadaje się do jazdy drogami polnymi dzięki głównie wysokości samej platformy, na której spoczywa domek. Standardowa wysokość do transportu wynosi około 80cm (na takiej wysokości nad ziemią spoczywa domek podczas jazdy), dzięki czemu nawet wysokie skarpy po bokach drogi nie wykluczają przejazdu. Naczepa posiada również możliwość podniesienia całej platformy aż do około 100cm.


1. Naczepa EURO Niskopodwoziowa


Źródło: Noteboom.com

Na naczepie EURO jeżdżą domy, których wysokość mieści się w przedziale od 365cm do 405cm. Naczepa EURO jest o wiele niższa od SEMI, a platforma znajduje się na wysokości +- 40cm, dzięki czemu podczas transportu nie trzeba demontować trakcji kolejowych, ani unikać wiaduktów. Niestety przez niską wysokość platformy i samej naczepy przejazd polami i drogami nieutwardzonymi, gdzie po bokach występują skarpy lub inne przeszkody przejazd staje się niemożliwy.


Co jeśli nie możemy dowieźć domu bezpośrednio na Twoją działkę?


Wtedy do pomocy niezbędny jest właściciel dużego traktora lub nawet dwóch i przyczepa rolnicza, która służy do transportu m.in. balotów słomy.

W praktyce cały proces odbywa się w ten sposób, że na utwardzonej nawierzchni dostatecznie blisko drogi dojazdowej na działkę, na którą nie może wjechać dostawa z ciągnikiem siodłowym rozkłada się dźwig, ciągnik siodłowy z naczepą SEMI lub EURO i traktor z przyczepą rolniczą. Zdejmujemy dom z naczepy i przeładujemy go na przyczepę rolniczą i wiążemy pasami. Dzięki przeładunkowi możemy dojechać do większości działek, do których nie ma dobrej drogi dojazdowej. Niektóre przejazdy odbywają się nawet polami po uprzednim kontakcie i wyrażeniu zgody właściciela.

Załadunek domu u nas na placu

Tir z naczepą EURO niskopodwoziową, na której dom porusza się po drodze

Przeładunek z naczepy na przyczepę rolniczą przy pomocy dźwigu o udźwigu 35 ton

Podczas akurat tego rozładunku potrzebne były 2 traktory, które ciągnęły przyczepę pod górę, na którą nie było możliwości wjazdy ciągnikiem siodłowym

Osadzenie domu na palach/szklankach fundamentowych odbyło się już bez większych komplikacji. Na zdjęciu widoczna jest ogromna Enklawa w wersji 48m2 z 2 pokojami, łazienką, salonem z kuchnią i antresolą o wysokości +- 110cm w najwyższym punkcie. Cały dom jechał w stanie pod klucz, po dowiezieniu wszystko pozostało w nienaruszonej formie. Transport tirem odbył się dla Inwestora za darmo, ponieważ jeszcze do niedawna oferowaliśmy transport do 100km w cenie.


Co z kosztami za transport?


Podczas wycen mamy gotowy cennik oparty o metraż domu i odległość z naszej firmy do Twojej działki, dzięki czemu nie musimy czekać na wiadomość od firmy transportowej. Cena transportu zawsze pozostaje niezmienna od czasu podpisania umowy, aż do przywiezienia domu. Reasumując- cena za transport zostaje automatycznie dodana do wyceny.


Co z kosztami za dźwig służący podniesieniu domu u nas na placu?


Dźwig, którego używamy przy hali produkcyjnej opłacamy w całości My.


Co z kosztami za dźwig służący podniesieniu domu u Ciebie?


My organizujemy dźwig z firmy, która znajduje się dostatecznie blisko miejsca, gdzie będzie ulokowany dom. Ty opłacasz go na miejscu.


Co z kosztami za wynajęcie traktora i przyczepy?


Organizujesz to we własnym zakresie, my służymy jednak pomocą przy doborze odpowiedniego sprzętu. Ponadto bierzesz na siebie odpowiedzialność za transport domu na tej przyczepie.


Co z odpowiedzialnością za ewentualne szkody, które wystąpiły podczas transportu i rozładunku.


Operacja zarówno podniesienia domu u nas na placu, jak i transportu domu do najbliższego możliwego miejsca, do którego dojedzie ciągnik siodłowy z naczepą SEMI lub EURO jest przez nas nadzorowana i to My odpowiadamy za ewentualne szkody, nie masz się o co martwić. Jeśli chodzi o rozładunek to sytuacja wygląda tak samo, jeśli nie ma przeciwwskazań, żeby wjechać na Twoją działkę i rozstawić się dźwigiem, podjąć dom z lawety SEMI lub EURO i przenieść go na fundament to za całą operację My bierzemy odpowiedzialność. Jeśli jednak kierowca ma obawy co do dojazdu do działki (choć pewność mamy już raczej podczas podpisywania umowy) to domek trzeba dostarczyć inną możliwą drogą, właśnie wtedy pojawia się temat traktora z przyczepą rolniczą. Od momentu posadowienia domu na jakąkolwiek przyczepę lub naczepę, która będzie jechać za traktorem lub innym ciągnikiem siodłowym do momentu podniesienia domu z owej przyczepy już na fundament, Ty bierzesz odpowiedzialność.


Przyjeżdża do nas wielu klientów, którzy byli w konkurencyjnych firmach, jednak na końcu wizyty usłyszeli, że niestety przez dojazd do działki nie są w stanie podjąć się zlecenia. Wychodzimy wtedy naprzeciw naszym klientom i szukamy nieszablonowych rozwiązań. Jeśli masz pytania- po prostu się do nas odezwij na nasz adres e-mail lelobud.domki@gmail.com lub bezpośrednio na numer 661 923 380 lub 536 510 979.

Comments


bottom of page