top of page
stodoła domek mobilny

Typ elewacji w domach mobilnych - najważniejsze informacje

Nie ulega wątpliwości, że jednym z najważniejszych elementów domku mobilnego jest jego elewacja. Pełni ona zarówno rolę użytkową, jak i dekoracyjną - decyzja o wyborze konkretnej elewacji wpłynie zarówno na wygląd, jak i trwałość domku. Warto więc poświęcić na tę decyzję odpowiednio dużo czasu. Aby pomóc Ci w podjęciu decyzji, dziś odpowiemy na pytanie: jakie konkretnie elewacje domków mobilnych decydują się często  osoby wybierające takie rozwiązanie?

Dlaczego poprawny wybór elewacji domku mobilnego jest tak ważny?

Na początku omówmy jednak, dlaczego odpowiednio przemyślany wybór elewacji domku mobilnego w ogóle jest tak ważny. Przede wszystkim - musisz pamiętać o tym, że elewacja stanowi pierwszą linię obrony domu przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, takimi, jak wiatr, deszcz, czy też słońce. Ważne jest więc, by była ona wykonana z materiałów odpornych na te czynniki. Nie zmienia to jednak faktu, że elewacja jest również poniekąd wizytówką domu - zatem powinna odpowiadać potrzebom i preferencjom estetycznym jego mieszkańców.

 

Wybór odpowiedniego materiału na elewację będzie miał niebagatelne znaczenie dla zapewnienia domownikom bezpieczeństwa i komfortu przebywania w nim. Zdecydowanie warto pamiętać o tym, że dobrze zaprojektowana i wykonana elewacja może także w bardzo istotny sposób przyczynić się do poprawienia efektywności energetycznej domu - to zaś prowadzi do zmniejszenia kosztów związanych z koniecznością jego ogrzania. Oczywiście to zupełnie naturalne, że przy wyborze konkretnego domku mobilnego dla siebie kierujesz się w dużej mierze swoim budżetem. Pamiętaj jednak o tym, że  różne techniki i materiały niezbędne do wykończenia elewacji dostępne są w wielu odmiennych wariantach cenowych. Je również będziesz musiał dopasować do swego budżetu.
elewacja domu mobilnego
Blacha trapezowa - imitacja drewna

 

Jaka elewacja domku mobilnego będzie najlepsza?

Istnieje kilka różnych rodzajów elewacji domów mobilnych. Do wyboru jest wiele różnego rodzaju materiałów - na przykład siding (drewniany, drewnopodobny, kompozytowy, metalowy), Kerrafront, czy tradycyjne drewno. Pomimo upływu lat bardzo dużą popularnością cieszą się tradycyjne rozwiązania, takie, jak np. elewacja drewniana, czy też bardziej  kompleksowe połączenie metalu i drewna. Cechują je wysokie standardy wykonania, przy jednocześnie atrakcyjnej finansowo cenie. Drewno nadaje budynkom ciepły, naturalny charakter, a także gwarantuję wysoką izolacyjność ciepła. Do wyboru są naprawdę różne opcje, począwszy od rustykalnego dębu, przez sosnę aż po heban - każdy naprawdę znajdzie więc coś interesującego dla siebie. Zdecydowanie lepszym wyborem będzie elewacja ze specjalnym zabezpieczeniem, niż bez niego.

 

Dobrą alternatywą dla drewnianej elewacji domku mobilnego jest siding metalowy. Takie panele elewacyjne są lekkie, a zatem łatwiejsze w montażu, a ponadto zdecydowanie bardziej odporne na szkodniki oraz owady. Nie wymagają impregnacji, a ponadto są bardzo łatwe w czyszczeniu.. Należy jednak pamiętać, że metalowe panele elewacyjne mogą nie zapewniać aż tak dobrej izolacji akustycznej, jak te wykonane z np. drewna. Jakie rozwiązanie wydaje się więc najlepsze? Polecić można zdecydowanie innowacyjne domki mobilne łączące w sobie zalety elewacji drewnianych oraz metalowych. Kompleksowo wykonana elewacja będzie wówczas zapewniać nie tylko maksymalne korzyści pod względem izolacji akustycznej, lub też energetycznej, ale i zaoferuje doskonałe walory wizualne. 

 

Jak wygląda konserwacja elewacji domku mobilnego?

Kolejnym czynnikiem, jaki musisz rozważyć wybierając elewację domku mobilnego jest intensywność i częstotliwość zabiegów pielęgnacyjnych. Aby jak najdłużej cechowały ją korzystne walory, elewacja domku mobilnego powinna być w odpowiedni sposób konserwowana. To, jak wyglądać będzie ten proces zależeć będzie w dużej mierze od rodzaju elewacji, jaką wybierzesz. Elewację domku mobilnego warto regularnie myć, aby usunąć z niej kurz, pył, czy inne zanieczyszczenia. W zdecydowanej większości przypadków możesz użyć do tego zwykłej wody pod odpowiednim ciśnieniem

 

Elewacja drewniana, na przykład z hebanu, czy buka, wymagała będzie na przykład regularnej impregnacji. W przeciwieństwie do drewnianych elementów elewacji metalowe nie będą potrzebowały impregnacji, jednak w przypadku pojawienia się np. rdzy konieczne okaże się jej usunięcie i zabezpieczenie metalu przed dalszą korozją. Oczywiście - nowe domki mobilne wyposażone są w kilkuletnią gwarancję, dzięki której przez długi czas nie będziesz musiał w ogóle obawiać się tego problemu.  

Comments


bottom of page