top of page
stodoła domek mobilny

Budowa domu mobilnego krok po kroku od A do Z

Zaktualizowano: 9 gru 2023

Jak wygląda budowa domu mobilnego krok po kroku od A do Z na przykładzie naszych realizacji?


budowa domu mobilnego


Wybór ramy


Na samym początku klient wybiera na jakiej podstawie będzie stał dom. Możemy wybrać jedno z poniższych rozwiązań. Ramy zabezpieczamy antykorozyjnie w cenie.

Wybór 1: rama z certyfikatem TUV (na kołach)
budowa domu mobilnego 1

Dom jest przygotowywany na specjalistycznej ramie z certyfikatem TUV, dzięki której możemy dosłownie zjechać domem z lawety niskopodwoziowej i pociągnąć taki dom na konkretne, przygotowane wcześniej miejsce, do którego doprowadzone są niezbędne media typu woda, prąd, kanalizacja. Opcja skierowana do osób, posiadających działkę, do której nie dojedzie HDS lub dźwig, jednak posiadających wystarczające miejsce, żeby przetransportować dom na kołach. Ważne jest tutaj w dużej mierze podłoże, po którym będzie poruszał się pojazd z holowanym domem mobilnym.Wybór 2: rama prosta NIŻSZE KOSZTY DOMU MOBILNEGO


budowa domu mobilnego 2

Dom jest przygotowywany na prostej ramie, która eliminuje możliwość ciągnięcia domu mobilnego za pojazdem holującym. Opcja ta jest kierowana do osób, które w jak największym stopniu chcą obniżyć koszty zakupu domu mobilnego, przy tym ciesząc się tym samym za mniejsze pieniądze. Warunkiem takiego rozwiązania jest możliwość wjechania dźwigiem lub HDS na plac, na którym będzie stał dom mobilny.Zabezpieczenie antykorozyjne ramy

Ramę domu mobilnego zabezpieczamy antykorozyjnie specjalnym preparatem, tak aby użytkowanie domu mobilnego przebiegało bezproblemowo.Zabezpieczanie podłogi domu mobilnego


Wszystkie spody zabezpieczamy dokładnie blachą, która jest bezpośrednio pod legarami konstrukcji. Blacha jest między innymi zabezpieczeniem przez gryzoniami.budowa domu mobilnego 5


Docieplanie podłogi domu mobilnego i wykonywanie podłogi

budowa domu mobilnego 7

Na tym etapie montujemy membranę wiatroizolacyjną, następnie przykręcamy legary podłogowe, przestrzeń pomiędzy legarami wypełniamy wełną Rockwool serii Sonic. Bezpośrednio na legary przystrzeliwujemy folię paroizolacyjną. Na tej konstrukcji montujemy płytę OSB 22mm.


Budowa ścian domu mobilnego


budowa domu mobilnego 8

Ściany domu mobilnego wykonujemy na specjalistycznym stole, który wręcz został do tego stworzony. Wykonywanie gotowych ścian na stole pozwala nam zachować dokładność co do milimetra jednocześnie bardzo mocno skracając czas budowy domu mobilnego.budowa domu mobilnego 9

Po wykonaniu ściany, stół podnosimy do żądanego położenia, podjeżdżamy podnośnikiem, zaczepiamy i gotową konstrukcję przenosimy na ramę domu mobilnego.


Transport gotowej ściany na ramę domu mobilnego


Obejrzyj w jaki sposób transportujemy ściany!


Montaż ścian na podłodze domu mobilnegobudowa domu mobilnego 9

budowa domu mobilnego 10

Po opuszczeniu stołu gotowa ściana wędruje na ramę, na której jest już wykonana podłoga. Ściana jest przykręcana do podłogi specjalistycznymi wkrętami o odpowiedniej odporności mechanicznej.

budowa domu mobilnego 11

Montaż zastrzałów w domu mobilnym

budowa domu mobilnego 12

Po posadowieniu ścian przystępujemy do montażu zastrzałów. Jest to nieodzowny punkt, który przy dalszych etapach procesu budowy domu mobilnego zaważy na wyglądzie i spasowaniu poszczególnych elementów, czy to konstrukcyjnych, czy wykończeniowych.Montaż pozostałych ścian na podstawie

budowa domu mobilnego 13

Po zastrzałach 2 ścian przychodzi czas na zespolenie całej konstrukcji, odbywa się to już na podstawie. Na montaż czeka już przygotowana wcześniej więźba dachowa.


Montaż więźby dachowej

budowa domu mobilnego 14

budowa domu mobilnego 15

budowa domu mobilnego 16

Wprawdzie postawienie domu mobilnego nie wymaga pozwolenia na budowę (ogólnie rzecz biorąc), jednak każdy powiat prowadzi inną politykę, więc możemy się spotkać z tym, że będziemy musieli dopasować się do Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego. Wychodząc na przeciw wymaganiom i oczekiwaniom klientów możemy skorygować kąt nachylenia połaci dachu, co może się wiązać z dodatkowymi kosztami.


Zakładanie membrany wiatroizolacyjnej i łacenie dachu

budowa domu mobilnego 17

Gdy przestrzenie pomiędzy krokwiami są odpowiednie, przechodzimy do nakładania membrany wiatroizolacyjnej, którą montuje się na dachu, aby umożliwić dyfuzję wilgoci i aby zminimalizować straty ciepła, dzięki czemu ogrzewanie jest wydajniejsze. W dłuższej perspektywie czasu pozwala na ograniczeniu wydatków na ogrzewanie domu mobilnego.


Po tej czynności przychodzi czas na przybicie kontrłat do krokwi, a na nich łat dachowych, na których będzie bezpośrednio już montowane okrycie dachowe. Dach może być okryty blachodachówką, blachą trapezową, blachą na rąbek lub innym materiałem.


Budowa ścianek działowych w domku mobilnym

zaczęcie prac w środku

budowa domu mobilnego 18

Po wykonaniu łacenia dachu i zdjęciu zastrzałów ścian możemy już bezpiecznie przebywać w domu mobilnym, przy tym poruszać się bez przeszkód. Ścianki działowe są umiejscawianie w wytypowanych przez inwestora miejscach lub według układów pomieszczeń dostępnych na naszej stronie po kliknięciu na interesujący Cię model domu mobilnego. Ściany działowe są wykonywanie z drewna.Instalacja elektryczna w domu mobilnym

budowa domu mobilnego 19

Montaż instalacji elektrycznej przebiega u nas przed izolacją ścian, aby zminimalizować pomyłki. Instalacja jest wykonywana przez lokalną, niezależną firmę elektryczną, która wykonuje na co dzień instalacje w różnych budynkach. Dodatkowo po montażu instalacji elektrycznej przeprowadzane są próby napięciowe instalacji elektrycznej, po której dom mobilny dostaje swój własny dokument z badania, który jest przekazywany klientowi przy dostawie i odbiorze domu mobilnego.

Instalacja wodna w domu mobilnym

budowa domu mobilnego 20

Instalacja wodna w domu mobilnym jest wykonywana również przez niezależną firmę. Woda jest doprowadzona kompleksowo tam, gdzie docelowo będzie prysznic, umywalka, toaleta, zlewozmywak. Dodatkowo w ten sam sposób poprowadzona jest instalacja kanalizacyjna. Obydwie instalacje mają ujście pod domem mobilnym, zazwyczaj po przeciwległej stronie wejścia do środka. Po


budowa domu mobilnego 21

Docieplanie ścian i dachu

budowa domu mobilnego 22

Ściany i dach domu mobilnego zostają docieplane w wybranym przez inwestora wariancie. Mamy 2 warianty docieplenia, letniskowe albo całoroczne.


Docieplenie letniskowe:

- podłoga: 100mm

- ściany: 100mm

- dach: 150mm


Docieplenie całoroczne:

- podłoga: 150mm

- ściany: 150mm

- dach: 150mm

Montaż folii paroizolacyjnej i pokrycia ścian

budowa domu mobilnego 23

Po poprawnym zamontowaniu wełny, instalacji elektrycznej i instalacji wodnej przystępujemy do montażu folii paroizolacyjnej. Głównym zadaniem folii paroizolacyjnej jest zabezpieczenie konstrukcji przed przedostawaniem się w głąb ścian wilgoci. Dodatkowo umożliwia zmniejszenie poziomu wilgoci panującej wewnątrz domu mobilnego. Następnie przystępujemy do montażu boazerii lub innego okrycia ścian wewnątrz domku mobilnego.


budowa domu mobilnego 24

Pokrycie dachowe

Dach domu mobilnego

Pokrycie dachowe jest kamieniem milowym każdej budowy. Podążając za trendami, staramy się dopasować do profilu aktualnego inwestora. W ten sposób nasze domy mobilne są atrakcyjne wizualnie i stworzone według najnowszych technologii.


Pokrycie dachowe może być wykonane z blachodachówki, blachy trapezowej lub blachy na rąbek. Jesteśmy otwarci również na inne propozycje. Proponujemy wykonanie pokrycia dachowego blachą na rąbek stojący w kolorze Antracyt, jest to najnowocześniejsze i estetyczne wykonanie z możliwych, dodatkowo dostępne w rozsądnej cenie.


Wykonywanie elewacji domu mobilnego

budowa domu mobilnego 25

Po montażu pokrycia dachowego przystępujemy do wykończenia elewacji domu mobilnego. Proponujemy nowatorskie rozwiązania na lata. "Stodoła", którą widać na fotografii jest wykonywana w całości z blachy. Blacha na elewacji z jednej strony jest imitacją drewna, druga strona jest wykonana praktycznie w całości z blachy na rąbek stojący w kolorze Antracyt. W przypadku wykonywania elewacji z blachy, na elementy wykończeniowe dajemy 12 miesięcy gwarancji.


Istnieje również możliwość wykonania elewacji z deski kompozytowej firmy VOX. Firma deklaruje, że elewacja nie musi być odnawiana przez okres 20-30 lat, w związku z czym jest to na ten moment najlepsze rozwiązanie, choć nieco droższe od samej blachy na rąbek. W przypadku wykonywania elewacji z deski kompozytowej, na elementy wykończeniowe dajemy 12 miesięcy gwarancji.


Najtańszą opcją jest wykonanie elewacji drewnianej przy użyciu boazerii 12 lub 14mm. Kładziemy ją w pionie lub poziomie. Proponujemy montaż w pionie, ograniczamy w ten sposób możliwość zbierania się wody i wilgoci pomiędzy łączeniami desek. Montaż takiej elewacji zabiera nieco więcej czasu, bo musimy docinać więcej desek, ale efekt jest bardzo zadowalający. W przypadku wykonywania elewacji z deski boazeryjnej, na elementy wykończeniowe dajemy 6 miesięcy gwarancji. Elewacja jest zabezpieczania wybranym przez Ciebie preparatem, proponujemy impregnaty marki Sadolin.


Film z montażu elewacji drewnianej przy użyciu boazerii 14mmMontaż stolarki okiennej / drzwiowej i wykańczanie

budowa domu mobilnego 27

Montaż stolarki okiennej i drzwiowej odbywa się przy użyciu produktów polskiej firmy DRUTEX, której siedziba znajduje się w Bytowie.
budowa domu mobilnego 29

budowa domu mobilnego 30

Proponujemy okna w technologii dwuszybowej, które mają niewielki współczynnik przenikania ciepła mieszczący się w przedziale od 1,5-1,0 Uw. Im mniejsza wartość Uw, tym lepszą izolacyjność cieplną posiada okno.


Dodatkowo na etapie podpisywania umowy wybierasz kolor stolarki okiennej i drzwiowej.

Montaż płyt kartonowo gipsowych GK w łazience

budowa domu mobilnego 31

Podwyższony stan deweloperski definiuje również do jakiego etapu jest wykończona łazienka. Łazienka jest wyłożona płytami GK i przygotowana do szpachlowania (ze względu na możliwość powstania pęknięć w czasie transportu domu mobilnego nie wykonujemy szpachlowania pomiędzy płytami GK.)


Montaż paneli podłogowych

budowa domu mobilnego 32

Podłoga może być wykończona przy użyciu zwykłych paneli podłogowych, paneli winylowych czy wykładziny PCV. Wszystko jest zależne od zawartej umowy.

Comments


bottom of page