top of page
stodoła domek mobilny

Wynajem domów mobilnych

Zaktualizowano: 30 gru 2023

Czy wynajem domów mobilnych jest opłacalny i co zrobić, aby zmaksymalizować zyski?


Rozważasz wynajem domów mobilnych? Dowiedz się, czy to się opłaca! W ostatnich latach małe obiekty noclegowe, w tym domy mobilne, cieszą się rosnącym zainteresowaniem. Duże, luksusowe hotele tracą na popularności na rzecz kameralnych i bardziej przyjaznych miejsc. Pomimo wzrostu cen, Polacy nadal pragną wakacji i poszukują bardziej ekonomicznych alternatyw dla tradycyjnych hoteli. Jeśli posiadasz dom mobilny lub zastanawiasz się nad inwestycją w tę formę noclegową, warto zapoznać się z poniższym artykułem, aby dowiedzieć się, czy wynajem może być opłacalny. 

Lokalizacja działki na dom mobilny


Jeśli mamy na myśli wynajem domów mobilnych to jego opłacalność w dużej mierze zależy od jego lokalizacji. Im bardziej prestiżowa lokalizacja, tym większe szanse na zainteresowanie ze strony potencjalnych najemców. Tradycyjne regiony turystyczne, takie jak nadmorskie kurorty, górskie tereny czy malownicze Mazury, oferują największy potencjał zysków. Niemniej jednak, popularność zdobywają również domki zlokalizowane w miejscach odosobnionych, które przyciągają miłośników kontaktu z naturą i pięknem otaczającej przyrody. Warto zaznaczyć, że spędzanie czasu 'na uboczu' zyskuje coraz większą rzeszę zwolenników. Korzystnym atutem jest bliskość domku do jeziora, rzeki, zbiornika wodnego lub atrakcyjnych szlaków turystycznych dostępnych dla pieszych i rowerzystów.


Wyposażenie i udogodnieniaprojekt domu mobilnego z 2 sypialniami
projekt domu mobilnego 43m2 z 2 sypialniami

Goście, w szczególności ci oczekujący wynajmu domków mobilnych, mają konkretne oczekiwania co do standardu i wyposażenia oferowanych obiektów. Warto więc rozważyć układ i wystrój swojego domku mobilnego z myślą o ich potrzebach.

Najbardziej praktycznym rozwiązaniem, szczególnie w kontekście wynajmu, jest wybór domku rekreacyjnego o dwóch lub trzech sypialniach, wyposażonego w aneks kuchenny oraz łazienkę. W naszym katalogu znajdują się przykładowe modele domów mobilnych o powierzchni od 35 do 43 metrów kwadratowych, które można dostosować do własnych potrzeb. Dostępne są różne układy pomieszczeń, co pozwala pomieścić większą liczbę gości lub zaoferować bardziej kameralny, jedno-sypialniany domek, jeśli taki model lepiej odpowiada Twojemu biznesowemu podejściu.


Wszystkie domki mobilne oferowane pod naszym szyldem nie tylko cechują się atrakcyjnym designem, ale również są zgodne z najnowszymi trendami w budownictwie. Ich estetyka doskonale współgra z otaczającym krajobrazem przyrodniczym. Jednak to nie wszystko, co powinieneś zaoferować swoim gościom.

Typowi turyści szukający wakacyjnych kwater preferują kompleksowo wyposażone obiekty. Warto więc zadbać o dostępność podstawowych urządzeń gospodarstwa domowego, takich jak pralka, kuchenka mikrofalowa, suszarka do ubrań, czajnik elektryczny, a także żelazko. Oprócz tego, dbając o komfort swoich gości, nie zapomnij zapewnić odpowiednie zapasy środków czystości.

W dzisiejszych czasach niezwykle istotne jest również zapewnienie dostępu do bezprzewodowego internetu. Darmowe Wi-Fi stało się standardem, na który coraz więcej podróżnych zwraca uwagę, więc warto to uwzględnić w swojej ofercie."


Kto wynajmie mój dom mobilny?


Kluczowe jest, aby na samym początku dokładnie określić, jakie grupy klientów chcesz przyciągnąć swoją ofertą. Czy skupisz się na rodzinach z dziećmi, parach czy osobach podróżujących samotnie? Wybór grupy docelowej pomoże dostosować ofertę wynajmu do ich potrzeb i oczekiwań, a także wybrać domki, które najlepiej spełnią te wymagania. Oczywiście, istnieje również możliwość kierowania oferty do różnych grup klientów. Jednak dokładne określenie docelowej grupy, uwzględniając jej cele i preferencje, ułatwi podejmowanie kluczowych decyzji, takich jak planowanie infrastruktury wokół domku letniskowego, decyzja o umieszczeniu placu zabaw czy nawet wybór udogodnień, takich jak jacuzzi. Warto zrozumieć, że pominięcie tego etapu może prowadzić do problemów i nieefektywnego zarządzania ofertą wynajmu.


Opłacalność - wynajem domów mobilnych


Zysk z inwestycji w domki mobilne jest zróżnicowany i zależy od wielu czynników. Wysokość uzyskiwanego dochodu zależy przede wszystkim od lokalizacji obiektu, jego metrażu, standardu wykończenia oraz charakteru prowadzonej działalności - czy ma być ona sezonowa, czy całoroczna.

Przykładowo, w przypadku czteroosobowego domku mobilnego na Mazurach, stawki za dobę wynajmu wynoszą od 300 do 800 złotych. Przy przyjęciu nawet minimalnej stawki za nocleg oraz obłożeniu na poziomie 50%, okres wakacyjny może przynieść dochód przekraczający 13 000 złotych. Przemyślana strategia wynajmu oraz efektywne działania marketingowe mogą jeszcze bardziej zwiększyć uzyskiwane przychody, pozwalając na szybszy zwrot inwestycji, nawet w zaledwie kilku sezonach.

Jeśli zależy Ci na wyższych zyskach, warto rozważyć inwestycję w ocieplony domek mobilny na kołach oferowany przez naszą firmę. Taka inwestycja pozwoli na rozszerzenie oferty na okresy poza sezonem letnim, takie jak majówka, listopad, święta Bożego Narodzenia, sylwester i ferie zimowe, co dodatkowo wpłynie na wzrost dochodów.


Dom mobilny a podatki


Wynajem krótkoterminowy domków mobilnych skierowany jest do turystów i w pełni zgodny z obowiązującym prawem. Niemniej jednak, konieczne jest uwzględnienie dwóch kluczowych kwestii. Jeśli planujesz prowadzić działalność wynajmu sezonowego jako źródło dodatkowych dochodów, a nie jako główne źródło utrzymania, zazwyczaj nie jest wymagane zakładanie działalności gospodarczej. W takim przypadku możliwe jest opodatkowanie wynajmu na zasadzie ryczałtu, który wynosi 8,5% (lub 12,5% w przypadku przychodów przekraczających 100 000 zł).


Jeśli natomiast planujesz oferować wynajem przez cały rok i zyskiwać z tego źródło dochodu nie tylko sezonowo, zgodnie z prawem będziesz prowadzić działalność gospodarczą w sposób zorganizowany i ciągły. W takim przypadku konieczne będzie założenie działalności gospodarczej oraz przypisanie jej odpowiedniego kodu PKD. Zgodnie z przepisami, jeśli wynajem całorocznego domku letniskowego wymaga formalnego rozpoczęcia działalności, masz do wyboru różne formy prawne, z wyjątkiem spółki partnerskiej. Wówczas musisz zarejestrować działalność gospodarczą w CEIDG (jako jednoosobową działalność gospodarczą lub spółkę cywilną) lub w KRS (w przypadku spółek takich jak spółka jawna, spółka komandytowa, spółka komandytowo-akcyjna, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, spółka akcyjna).

コメント


bottom of page